Pestycydy – zmiany w Rozporządzeniu

Nieustannie dążymy do  dostarczania  producentom branży spożywczej kompleksowego doradztwa w zakresie wprowadzanych zmian prawnych.

 

Zapoznaj się z zmianami w rozporządzeniu  w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów, jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z szerokimi kompetencjami laboratorium Hamilton UO-Technologia Sp. z o.o. w Słomczynie.

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1804 z dnia 12 października 2021 r. obowiązujące od 02.11.2021,  zmiany dotyczą:

 

  • BENTAZONU – Podwyższenie NDP w odniesieniu do grochu w strąkach (do 0,8 mg/kg)

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1804

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1807 z dnia 13 października 2021 r. obowiązuje od 06.11.2021 (dla fluopyramu), 03.11.2021 (dla pozostałych):

 

  • ACIBENZOLARU-S-METYLU – Podwyższenie NDP w odniesieniu do orzechów laskowych/orzechów leszczyny pospolitej, fasoli i grochu w strąkach
  • WYCIĄGU WODNEGO Z KIEŁKUJĄCYCH NASION ŁUBINU BIAŁEGO SŁODKIEGO (LUPINUS ALBUS) – Włączenie wyciągu wodnego z kiełkujących nasion łubinu białego słodkiego (Lupinus albus) do załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 396/2005
  • AZOKSYSTROBINA / AZOXYSTROBIN – Podwyższenie NDP w odniesieniu do korzeni buraków cukrowych (tolerancje importowe)
  • KLOPYRALID/ CLOPYRALID – Podwyższenie NDP w odniesieniu do pszenicy zwyczajnej, owsa zwyczajnego i częściowo produktów pochodzenia zwierzęcego po zastosowaniu klopyralidu na powierzchni zbóż, na pastwiskach i użytkach zielonych.
  • CYFLUFENAMID – Podwyższenie NDP w odniesieniu do chmielu (tolerancje importowe).
  • FLUDIOKSONIL / FLUDIOXONIL – Podwyższenie NDP w odniesieniu do borówek amerykańskich, żurawin, porzeczek i agrestu
  • FLUOPYRAM – Podwyższenie NDP w odniesieniu do soi zwyczajnej (tolerancje importowe).
  • FOSETYL – Podwyższenie NDP  w odniesieniu do migdałów, kasztanów jadalnych, orzechów laskowych/ orzechów leszczyny pospolitej, orzeszków pistacjowych, orzechów włoskich, granatów/jabłek granatu, ziół i kwiatów jadalnych, borówek amerykańskich, agrestu, porzeczek, czosnku, szalotki, winogron do produkcji wina, awokado, oliwek stołowych, oliwek do produkcji oliwy, ziemniaków, chrzanu pospolitego, kapustnych kwitnących, kapusty pekińskiej/kapusty petsai, jarmużu, szpinaku, pszenicy zwyczajnej i części produktów pochodzenia zwierzęcego po zastosowaniu fosfonianów potasu
  • METAZACHLOR – Podwyższenie NDP w odniesieniu do chrzanu pospolitego, brukwi/karpieli, rzepy białej/ rzepy jadalnej i wątroby bydła.
  • OKSATIAPIPROLINA / OXATHIAPIPROLIN – Podwyższenie NDP w odniesieniu do chmielu, owoców cytrusowych, jeżyn, malin, kapusty pekińskiej/kapusty petsai, bazylii pospolitej i kwiatów jadalnych, szparagów, warzyw cebulowych, „Solanaceae i Malvaceae”, dyniowatych, kapustnych kwitnących, kapusty głowiastej, „sałat i warzyw sałatowych”, szpinaku i podobnych liści”, bazylii, szparagów, grochu (w strąkach), porów i żeń-szenia (tolerancje importowe)
  • TEBUFENOZYD / TEBUFENOZIDE – Podwyższenie NDP w odniesieniu do moreli i brzoskwiń.
  • TIABENDAZOL / THIABENDAZOLE
    1. Podwyższenie NDP w odniesieniu do cykorii warzywnej/cykorii liściastej/cykorii brukselskiej.
    2. Podwyższenie NDP w odniesieniu do kartofla słodkiego/batata (tolerancje importowe) oraz mango (tolerancje importowe)

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1807

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1810 z dnia 14 października 2021 r.  obowiązujące od 04.11.2021, zmiana dotyczy:

 

  • CYPRODYNIL – Podwyższenie NDP w odniesieniu do borówek amerykańskich, żurawin, porzeczek i agrestu (do 8 mg/kg)

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1810

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1841 z dnia 20 października 2021 r. obowiązujące od 10.05.2022, zmian dotyczy:

 

  • 6-BENZYLOADENINA / 6-BENZYLADENINE – Ustalenie NDP na poziomie granicy oznaczalności („GO”) i włączenie ich do załącznika nr II Rozp. 396/2005 z późn. zm.
  • AMINOPYRALID
    1. zmiana definicji pozostałości w odniesieniu do towarów pochodzenia roślinnego.
    2. NOWA DEFINICJA: Aminopyralid (suma aminopyralidu, jego soli i koniugatów, wyrażona jako aminopyralid)
    3. Obniżenie NDP w odniesieniu do tłuszczu drobiowego
    4. Podwyższenie niektórych NDP poprzez dostosowanie granic oznaczalności w odniesieniu do orzechów z drzew orzechowych, oliwek stołowych, awokado, ziół i kwiatów jadalnych, warzyw strączkowych, nasion i owoców oleistych, gryki zwyczajnej i pozostałych zbóż rzekomych, ryżu, pozostałych zbóż nie wymienionych w rozp., herbaty, kawy, naparów ziołowych, kakao, szarańczynu strąkowego, chmielu, przypraw i części produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1841

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1842 z dnia 20 października 2021 r. obowiązujące od 10.11.2021 zmiany dotyczą:

 

  • FLUPIRADIFURON / FLUPYRADIFURONE
    1. Obniżenie NDP w odniesieniu do liści winorośli.
    2. Podwyższenie NDP w odniesieniu do owoców cytrusowych, orzechów z drzew orzechowych, owoców ziarnkowych, winogron, borówek amerykańskich, oliwek stołowych, warzyw korzeniowych i bulwiastych, oberżyn/bakłażanów, kukurydzy cukrowej, większości warzyw kapustnych oraz liściowych, fasoli, grochu, soczewicy, warzyw łodygowych, jadalnych nasion roślin strączkowych, orzeszków ziemnych/orzechów arachidowych, ziaren rzepaku i soi zwyczajnej, nasion gorczycy i bawełny, oliwek do produkcji oliwy, jęczmienia, kukurydzy, sorgo japońskiego i pszenicy, ziaren kawy, większości produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

  • KWAS DIFLUOROOCTOWY / DIFLUOROACETIC ACID
    1. Obniżenie NDP w odniesieniu do kukurydzy, ziaren kakaowych i wątroby świń.
    2. Podwyższenie NDP w odniesieniu do owoców cytrusowych, orzechów z drzew orzechowych, owoców ziarnkowych, truskawek, borówek amerykańskich, oliwek stołowych, warzyw korzeniowych i bulwiastych, warzyw cebulowych, większości warzyw owocowych, większości warzyw kapustnych oraz liściowych, fasoli, grochu, soczewicy, warzyw łodygowych, jadalnych nasion roślin strączkowych, orzeszków ziemnych/orzechów arachidowych, ziaren rzepaku i soi zwyczajnej, nasion gorczycy i bawełny, oliwek do produkcji oliwy, jęczmienia, kukurydzy i pszenicy, ziaren kawy, części produktów pochodzenia zwierzęcego

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1842

 

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1864 z dnia 22 października 2021 r obowiązujące od 14.05.2022 zmiany dotyczą:

 

  • AMISULBROM
    1. Wyznaczenie NDP w załączniku nr II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym, tymczasowym poziomie określonym dla amisulbromu w załączniku nr III ww. rozporządzenia, za wyjątkiem sytuacji określonych poniżej:
    2. Podwyższenie NDP (stanowiącego granicę oznaczalności) w odniesieniu do ziół i kwiatów jadalnych, herbaty, kawy, naparów ziołowych, kakao i szarańczynu strąkowego, chmielu, przypraw oraz miodu i pozostałych produktów pszczelich

 

  • FLUBENDIAMID
    1. Wyznaczenie NDP w załączniku nr II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym tymczasowym poziomie określonym dla flubendiamidu w załączniku nr III ww. rozporządzenia, za wyjątkiem sytuacji określonych poniżej:
    2. Obniżenie NDP do granicy oznaczalności („GO) w odniesieniu do truskawki, kapusty głowiastej, sałat i szpinaku.
    3. Podwyższenie NDP (w tym NDP = granicy oznaczalności „GO”) w odniesieniu do owoców ziarnkowych, owoców pestkowych, pomidorów, papryki rocznej, oberżyn/bakłażanów, dyniowatych, brukselki/kapusty brukselskiej, ziół i kwiatów jadalnych, warzyw strączkowych, selera, ryżu siewnego, herbaty, kawy, naparów ziołowych, ziaren kakao i szarańczynu strąkowego, chmielu, przypraw oraz podrobów jadalnych

 

  • MEPTYLDINOKAP / MEPTYLDINOKAP
    1. Wyznaczenie NDP w załączniku nr II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym, tymczasowym poziomie określonym dla meptyldinokapu w załączniku nr III ww. rozporządzenia, za wyjątkiem sytuacji określonych poniżej:
    2. Obniżenie NDP w odniesieniu do ogórków i cukinii.
    3. Obniżenie NDP w odniesieniu do winogron stołowych, winogron do produkcji wina, truskawek. Pewne informacje dotyczące badań pozostałości oraz stabilności przy przechowywaniu powyższych produktów nie są dostępne i NDP dla ww. produktów zostaną poddane przeglądowi, w ramach którego uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.
    4. Obniżenie NDP poprzez obniżenie/dostosowanie granicy oznaczalności („GO”) w odniesieniu do owoców cytrusowych, owoców z drzew orzechowych, owoców ziarnkowych, owoców pestkowych, owoców leśnych, pozostałych drobnych owoców i jagód, owoców różnych, warzyw, jadalnych nasion warzyw strączkowych, nasion i owoców oleistych, zbóż, herbaty, kawy, naparów ziołowych, szarańczynu strąkowego, chmielu, przypraw, roślin cukrodajnych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.
    5. Podwyższenie NDP w odniesieniu do melonów i arbuzów. Pewne informacje dotyczące badań pozostałości oraz stabilności przy przechowywaniu powyższych produktów nie są dostępne i NDP dla ww. produktów zostaną poddane przeglądowi, w ramach którego uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia

 

  • METAFLUMIZON / METAFLUMIZONE
    1. Wyznaczenie NDP w załączniku nr II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym, tymczasowym poziomie określonym dla metaflumizonu w załączniku nr III ww. rozporządzenia, za wyjątkiem sytuacji określonych poniżej:
    2. Obniżenie NDP do poziomu granicy oznaczalności („GO”) w odniesieniu do brokułów i endywii o liściach szerokich.
    3. Obniżenie NDP w odniesieniu do ziemniaków, kapusty głowiastej, nasion bawełny i mleka (bydła, owiec, kóz, koni).
    4. Obniżenie NDP w odniesieniu do kalafiorów. Pewne informacje dotyczące badań pozostałości oraz stabilności przy przechowywaniu powyższych produktów nie są dostępne i NDP dla ww. produktów zostaną poddane przeglądowi, w ramach którego uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.
    5. Obniżenie NDP poprzez obniżenie/dostosowanie granicy oznaczalności („GO”) w odniesieniu do wszystkich owoców, warzyw korzeniowych i bulwiastych, warzyw cebulowych, pozostałych warzyw owocowych, dyniowatych z niejadalną skórką, kukurydzy cukrowej, jarmużu, pozostałych kapustnych liściowych, pozostałych sałat i warzyw sałatowych, szpinaku i podobnych liści, liści winorośli, rukwi wodnej, cykorii warzywnej/cykorii liściastej/cykorii brukselskiej, ziół i kwiatów jadalnych, warzyw strączkowych i warzyw łodygowych, grzybów, mchów i porostów, alg i organizmów prokariotycznych, jadalnych nasion roślin strączkowych, nasion i owoców oleistych (za wyjątkiem bawełny), zbóż, roślin cukrodajnych.
    6. Podwyższenie NDP w odniesieniu do pomidorów, papryki rocznej, kapusty pekińskiej/kapusty petsai, roszpunki warzywnej, sałat, rzeżuchy i innych kiełków i pędów, gorczycznika wiosennego, rokietty siewnej/rukoli, gorczycy sarepskiej i warzyw o młodych/drobnych liściach (w tym

 

  • PROPINEB – Ponieważ propineb nie jest już zatwierdzony w UE, a wszystkie zezwolenia na tę substancję zostały cofnięte, NDP tej substancji czynnej wyznaczono w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na poziomie granic oznaczalności

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1864

 

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1881 z dnia 26 października 2021 r. obowiązujące od 16.05.2022 zmiany dotyczą:

 

  • IMIDACHLOPRYD / MIDACLOPRID
    1. Obniżenie NDP:
      – w odniesieniu do orzechów pekan, bananów, pomidorów, papryki rocznej, oberżyn/bakłażanów, ogórków, korniszonów, cukinii i produktów pochodzenia zwierzęcego.
      – do poziomu granicy oznaczalności („GO”) w odniesieniu do liści endywii o liściach szerokich.
    2. Pozostałe zmiany NDP do weryfikacji w linku poniżej.
    3. Dodatkowe informacje:
      Zatwierdzenie imidachloprydu wygasło w dniu 1 grudnia 2020 r. Wszelkie okresy na zużycie zapasów, które mogły zostać przyznane przez państwa członkowskie, wygasną w dniu 1 czerwca 2022 r. Po tej dacie przewiduje się dalszy przegląd najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1881

 

 

Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1884 z dnia 27 października 2021 r. obowiązujące od 17.11.2021 zmiany dotyczą:

 

  • CHLORANTRANILIPROL
    1. Podwyższenie NDP w odniesieniu do jadalnych nasion roślin strączkowych (tolerancje importowe ze względu na wyższe limity w Stanach Zjednoczonych
    2. Dodatkowe informacje:
      Długotrwałe narażenie na działanie substancji w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych, które mogą ją zawierać, wykazało, że nie istnieje ryzyko przekroczenia dopuszczalnego dziennego spożycia. Ponadto stwierdzono, że ustanowienie ostrej dawki referencyjnej nie jest konieczne ze względu na niski profil ostrej toksyczności substancji.

 

Szczegóły: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021R1884

 

 

Laboratorium Hamilton UO-Technologia Sp. z o.o. w Słomczynie oferuje kompleksowe i szczegółowe analizy pozostałości środków ochrony roślin w produktach spożywczych, glebie i podłożach.

 

Współpracując z Hamilton UO-technologia  otrzymasz ocenę zgodności:

 

  • z wymaganiami UE
  • z wymaganiami USA (FDA)
  • w zakresie rolnictwa ekologicznego

 

A także możliwość wyliczenia ARfD (Ostra Dawka Referencyjna) i profesjonalne doradztwo.

 

Oferta dopasowana jest zarówno do wymagań żywności konwencjonalnej jak i ekologicznej, oraz certyfikacji gospodarstw rolnych.

 

 

Zapraszamy do śledzenia zmian w naszych aktualnościach.

 

Chcesz rozpocząć współpracę?

To proste! Prześlij swoje zapytanie przez Formularz Kontaktowy