Grupa J.S. Hamilton powiększa swoje zaangażowanie w Serbii, przejmując udziały większościowe w spółce Institut Za Zaštitu Za Radu a.d.

 

Grupa J.S. Hamilton niezmiennie dąży do realizacji swojej wizji, mówiącej o osiągnięciu pozycji lidera na wszystkich rynkach, na których działa. Przyczynia się do tego zarówno rozwój organiczny, jak i przejęcia. Akwizycja Institutu ma na celu umocnienie wiodącej pozycji spółki na rynku serbskim. Wraz ze sfinalizowanym w styczniu 2020 przejęciem SP Laboratorija, Grupa J.S. Hamilton zajmuje dziś niekwestionowaną pozycję #1 na serbskim rynku usług TIC.

 

Nasze inwestycje planujemy w taki sposób, by umacniać pozycję Grupy J.S. Hamilton jako wiodącej sieci laboratoriów i firm kontrolnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zauważamy znaczny potencjał wzrostu na rynku serbskim w nadchodzących latach, głównie dzięki dostosowaniu serbskich przepisów do prawodawstwa UE – mówi Dawid Dolata, Prezes Grupy J.S. Hamilton.

 

Umowa zawarta w listopadzie 2021 roku dotyczy nabycia ok. 70% udziałów w jednym z największych graczy na rynku TIC w Serbii z siedzibą w Novi Sad i trzema oddziałami w Nis, Sabac i Kragujevac. Institut powstał w 1960 roku jako spółka Skarbu Państwa. W 2002 r. obecni właściciele, którzy w tym czasie pracowali w Institucie, w procesie prywatyzacji nabyli 70% wyemitowanych akcji i stali się nowymi większościowymi właścicielami. W 2012 nabyli pozostałe udziały. Dziś spółka kierowana jest przez doświadczonych menedżerów, zatrudnia zespół ok. 100 wykwalifikowanych ekspertów oraz posiada najnowocześniejszy sprzęt. Marka Institut jest znana nie tylko w Serbii ale w całym CEE.

 

Znajomość lokalnego rynku oraz wysoko wykwalifikowani pracownicy są najważniejszymi atutami Institutu. Współpraca umożliwi nam połączenie tej unikalnej wiedzy z doświadczeniem Grupy J.S. Hamilton na rynku europejskim. To gwarantuje naszym klientom najwyższą jakość i profesjonalizm. Jednocześnie nasza firma zyska nowe możliwości rozwoju – wyjaśnia Zeljko Tomic, dyrektor zarządzający Institut.

 

Institut oferuje głównie laboratoryjne badania środowiskowe, mechaniczne/fizyczne i żywności, usługi certyfikacji (bezpieczeństwo pracy, inżynieria) oraz inspekcji, co dopełnia ofertę spółki SP Laboratorija, która dziś wykonuje głównie badania żywności.

 

Grupa J.S. Hamilton:

Grupa J.S. Hamilton stanowi grupę firm zlokalizowanych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej świadczących szeroki wachlarz wyspecjalizowanych usług dla przemysłu, handlu, transportu, dystrybucji i składowania. Firma m.in. oferuje szeroki zakres akredytowanych analiz laboratoryjnych żywności, kosmetyków i produktów chemii gospodarczej, farmaceutyków, opakowań i artykułów przemysłowych, paliw ciekłych i stałych oraz chemikaliów, próbek środowiskowych (wody, ścieków, odpadów, gleb itp.) oraz opracowywanie dokumentacji środowiskowej, przeprowadzanie testów konsumenckim oraz badanie sprzętu elektronicznego i elektrycznego.