Pomiar mocy optycznej

Pragniemy poinformować, że Laboratorium Badawcze J.S. Hamilton Poland w Siemianowicach Śląskich uzyskało akredytację PCA na pomiary mocy optycznej, w zakresie emitowanej mocy przez źródła promieniowania optycznego w strefach zagrożonych wybuchem zgodnie z PN-EN 60079-28 (IEC 60079-28), tym samym stając się jedynym laboratorium z takimi uprawnieniami w Polsce.

W ramach naszych usług wykonujemy również badania i ocenę bezpiecznej konstrukcji źródeł promieniowania optycznego w strefach zagrożonych wybuchem zgodnie ze schematem IECEx. Odpowiednie wyposażenie do pomiarów mocy optycznej wzorcowane w Physikalisch-Technische Bundesanstalt w Niemczech oraz doświadczona i kompetentna kadra, umożliwiają nam profesjonalne wykonywanie badań, czyniąc laboratorium J.S. Hamilton liderem na rynku.

 

W ZAKRESIE WYKONYWANYCH BADAŃ ZNAJDUJĄ SIĘ ŹRÓDŁA PROMIENIOWANIA OPTYCZNEGO, TAKIE JAK:

  • oprawy oświetleniowe  wyposażone w zbieżne źródła światła ciągłego lub wyposażone w źródła światła typu LED ,
  • zgrupowania rozbieżnych źródeł LED stosowanych na przykład jako wskaźniki trybu pracy urządzeń lub jako podświetlenia,
  • lasery stosowane w systemach miernictwa geodezyjnego i topograficznego,
  • lasery stosowane w systemach  monitorowania kierunku i pomiarów odległości,
  • nadajniki w światłowodowych systemach telekomunikacji, znajdują zastosowanie również w strefach zagrożenia  wybuchem.

Wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla urządzeń wykorzystujących promieniowanie optyczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zawarte są w normie

PN-EN 60079-28 ( IEC 60079-28).

Norma powyższa opisuje wymagania oraz metody zapobiegania dla promieniowania optycznego dla fal o długości od 380nm do 10µm, które należy stosować dla urządzeń przekazujących promieniowanie optyczne w atmosferach wybuchowych.

Ustala ona również graniczne wartości mocy optycznej jaką mogą emitować źródła promieniowania optycznego, w zależności od grupy i klasy temperaturowej urządzeń, ze względu na atmosferę wybuchową,  do użytku w której są przeznaczone.

 

MOC OPTYCZNA NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ:

  • 5mW dla grupy  IIC klasy temperaturowej T5,T6;
  • 35mW dla grupy  IIC klasy temperaturowej  T1, T2, T3 lub T4 oraz grup I i IIA, IIB niezależnie od klasy temperaturowej,
  • 150mW dla grupy I i II klasy temperaturowej T1, T2 lub T3.

Norma PN-EN 60079-28 (IEC 60079-28) przedstawia metody i zasady wykonywania pomiarów mocy optycznej źródeł promieniowania optycznego, stosowanych w strefach zagrożenia wybuchem.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości Eksperci J.S. Hamilton pozostają do Państwa dyspozycji.

Formularz Kontaktowy