Schemat oceny IECEx

Schemat IECEx jest systemem potwierdzania poprawnej i bezpiecznej konstrukcji urządzeń przeciwwybuchowych. Dokumenty wydawane przez uczestników schematu są uznawane globalnie we wszystkich krajach uczestniczących w systemie IECEx. W Europie certyfikacja IECEx jest nieobligatoryjna, jednakże otwierająca dla producenta drzwi do dystrybucji swoich wyrobów na świat w całej branży związanej z przestrzeniami zagrożonymi wybuchem.

 

Schemat certyfikacji i badań IECEx powstał w oparciu o komitet techniczny TC31. Pierwsza koncepcja organizacji powstała w 1992 r. by już w roku 2000 mogły zostać przeprowadzone pierwsze badania IECEx oraz wydany pierwszy certyfikat IECEx CoC. Od sierpnia 2003 roku system działa na bazie ogólnodostępnej witryny internetowej. Językiem systemu IECEx jest język angielski. Wszystkie wydane dokumenty w schemacie(certyfikaty IECEx CoC, raporty ExTR, oceny systemu jakości QAR) są ogólnodostępne na stronie www.iecex.com co czyni system przejrzystym ponieważ każdy użytkownik może w dowolnym momencie potwierdzić zgodność stosowanego urządzenia z wymaganiami stawianymi przez organizację IECEx. Tak jak w Europie najważniejszym dokumentem towarzyszącym wyrobowi jest Deklaracja Zgodności UE, tak w przypadku systemu IECEx najważniejszy jest certyfikat, który dostępny jest cały czas online.

 

Do roku 2021 do schematu IECEx przystąpiło 36 krajów, Polska dołączyła w 2008 roku. J.S Hamilton Poland posiada status jednostki certyfikującej ExCB oraz laboratorium badawczego ExTL,

 

Ogólna struktura, zakres działania, schematy postępowania i odpowiedzialności przedstawione są w dokumentach IEC opublikowanych na stronie internetowej www.iecex.com

 

Jednostka certyfikująca ExCB nie może istnieć bez związanego z nim laboratorium badawczego ExTL. Podobnie, laboratorium badawcze nie może istnieć bez powiązania z jednostką ExCB.

ExCB oraz ExTL J. S. Hamilton znajdują się w Siemianowicach Śląskich, nasz zakres działalności to badania IECEx oraz certyfikacja IECEx.

 

Wydawane przez laboratorium (ExTL) raporty z badań (ExTR) są weryfikowane przez jednostkę ExCB. Jednostka ExCB nadzoruje badania (zakres i program badań) wykonywane przez ExTL.

 

Certyfikat IECEx CoC może być wydany po przeprowadzeniu przez jednostkę (ExCB) zarówno badań w laboratorium (ExTL) oraz oceny zapewnienia jakości produkcji zgodnie z wymaganiami normy ISO/IEC 80079-34.

 

Specjalizujemy się w badaniach oraz certyfikacji IECEx elektrycznych urządzeń oraz komponentów Ex takich jak wpusty kablowe, przepusty kablowe, izolatory, puste osłony Ex d, skrzynki łączeniowe, oprawy oświetleniowe, silniki elektryczne oraz spalinowe, transformatory, czujniki, przetworniki, bariery, oraz całej gamy nieelektrycznych urządzeń Ex takich jak pompy, mieszalniki, disolwery, urządzenia transportu mechanicznego oraz pneumatycznego, celki, przekładnie, hamulce, skidy, oraz wiele innych. Wszystko to na zgodność z poniższymi normami:

 

IEC 60079-0 – urządzenia elektryczne

IEC 60079-1 – osłona ognioszczelna Ex d

IEC 60079-2 – obudowa z nadciśnieniem Ex p

IEC 60079-7 – budowa wzmocniona Ex e

IEC 60079-11 – urządzenia iskrobezpieczne Ex i

IEC 60079-15 – urządzenia nieiskrzące Ex n

IEC 60079-18 – hermetyzacja Ex m

IEC 60079-25 – systemy iskrobezpieczne

IEC 60079-26 – urządzenia kategorii 1, EPL Ga

IEC 60079-28 – promieniowanie optyczne Ex op

IEC 60079-31 – urządzenia do atmosfer pyłowych Ex t

IEC ISO 80079-36 – urządzenia nieelektryczne Ex h

IEC ISO 80079-37 – urządzenia nieelektryczne Ex h

 

https://www.iecex.com/information/excbs/httpwww-iecex-comdirectorybodiesbodies1-aspid5/

 

 

Zapraszamy do współpracy!

 

Formularz Kontaktowy